ז – הגיור למעשה בעבר ובימינו

לפי מה שלמדנו, שני בירורים צריך בית-הדין לברר לפני שהוא מסכים לגייר את המבקש להתגייר: הראשון – מה מניע אותו להתגייר. אם כדי לקבל טובות הנאה שונות, כגון שיפור ברמת החיים, אין לקבלו. אם כדי להצטרף לחזון הגדול של עם ישראל, יש לקבלו. כמו כן אם הוא מזרע ישראל, שאביו או סבו יהודי, והוא רוצה לחזור לצור מחצבתו – מקבלים אותו. כמו כן אם מדובר בבת או בן זוג של יהודי, כאשר האפשרות השנייה שהיהודי ימשיך לחיות עמו ויתבולל, כל שהוא באמת מעוניין להצטרף לעם ישראל מקבלים אותו. הבירור השני והקשה יותר – האם הגר מוכן לקבל על עצמו עול תורה ומצוות.

לאחר שמתברר לבית הדין שהתשובה לשני הבירורים היא חיובית, מסתיים תהליך הבירור ובית הדין יכול לגשת לביצוע הגיור הלכה למעשה. אם הגר זכר, עליו לעבור תחילה ברית מילה.[3] לפני הברית המוהל מברך: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לָמוּל אֶת הַגֵּרִים וְלְהַטִּיף מֵהֶם דָּם בְּרִית, שֶׁאִלְמַלֵי דָּם בְּרִית לֹא נִתְקַיְימוּ שָׁמַיִם וָאָרֶץ, שֶׁנֶאֱמַר (ירמיהו לג, כה): אִם לֹא בְּרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה, חֻקּוֹת שָׁמַיִם וָאָרֶץ לֹא שָׂמְתִּי, בָּרוּךְ אַתָּה ה' כּוֹרֵת הַבְּרִית". לאחר סיום הברית המתגייר מברך שתי ברכות: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהִיכַּנֵס בִּבְרִיתוֹ שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ". "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְמַן הַזֶּה". לאחר הברית מברכים ברכה על כוס יין. אם הגר כבר היה מהול, כגון שנולד מהול או שעורלתו הוסרה בהיותו גוי, מטיפים ממנו טיפת דם לברית בלא ברכה (שו"ע יו"ד רסח, א).

הגיור עצמו מתקיים בטבילה במקווה לשם כניסה לעם ישראל. הטבילה מתקיימת בפני שלושה דייני בית דין, שחוזרים ושואלים אותו אם הוא מקבל על עצמו תורה ומצוות. גיורת טובלת באופן שהדיינים רואים את ראשה בלבד, וגופה שבתוך המים מכוסה בחלוק גדול. לפני הטבילה המתגייר מברך: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קְדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הַטְּבִילָה". המנהג לטבול פעם אחת לפני הברכה, כדי להרטיב את כל הגוף, ואח"כ המתגייר מברך על הטבילה, וטובל לשם כניסה ליהדות. בטבילה צריך שכל הגוף כולל כל שערות הראש יהיה בתוך המים. בסיום הטבילה נשלם הגיור והגר נעשה יהודי לכל דבר. לאחר הטבילה בדרך כלל מכריז בית הדין על השם היהודי של המתגייר או המתגיירת.


[3]. גוי שבא להתגייר, ומפאת בעיה רפואית המילה עלולה לסכן את חייו, אינו יכול להתגייר, שהמילה מעכבת את הגיור (הר צבי יו"ד רכ; ציץ אליעזר יד, צב, ג).

תפריט